Před devátou hodinou dopolední jsme dorazili před kino Lucerna. Byli jsme na filmu „Nickyho rodina“ od slovenského režiséra Mateje Mináče. V sále se setmělo a ihned nás to vtáhlo do příběhu filmu. Šlo o příběh záchrany dětí z Československa a Protektorátu díky Nicholasi Wintonovi, anglickému podnikateli. Nicolas Winton se zrovna chystal na lyžařský zájezd do Alp s přítelem, který byl v tu dobu v Československu. Přítel mu zavolal z Prahy do Londýna a sdělil, že nemůže z důvodu mobilizace odjet. A tady to vše začíná. Nicholas Winton se vydal do Prahy, přesněji do hotelu Šroubek (dnešní Grand hotel Evropa) na Václavském náměstí. Lidé se o jeho příjezdu ihned dozvěděli a v tu chvíli jim svitla naděje, že budou moci uprchnout. Ihned za ním začali přicházet s prosbami. Ale Nicholas Winton nevěděl, jak jim pomoci. Až v jeden den ho napadlo, že by mohl zachránit děti z židovských rodin, které byly přímo ohroženy. Hledal zemi, která by se dětí ujala, ale žádná neodpověděla nebo zamítla, kromě Británie. Za každé dítě do 17 let požadovala anglická strana 50 liber a vybranou náhradní rodinu. Nicholas Winton vytvořil organizaci Dětská sekce BCRC a sám se jmenoval šéfem organizace. Vízum a pasy ovšem vydávala anglická strana velmi pomalu a tudíž by se nestihly transporty dětí, takže začal falšovat tyto dokumenty sám, ovšem pro dobrou věc. Neustále ho sledovalo gestapo, které vyslalo špionku, která pracovala pro švédský Červený kříž. Od přátel dostával informace, že je to špionka a neměl by se s ní stýkat. Ovšem vyplatilo se to- zařídila leteckou přepravu do Švédska pro 25 dětí. První transport se uskutečnil 14. března 1939. Celkem zachránil 669 dětí. Poslední transport, který se měl konat 1. září 1939. Ale začala 2. světová válka a transport byl zrušen.
V roce 1998 navštívil Nicholas Winton bývalého prezidenta republiky Václava Havla na pražském hradě, kde dostal Řád Tomáše Garrigua Masaryka, o čtyři roky později byl povýšen v Anglii královnou Alžbětou II. do šlechtického stavu. Sir Nicholas Winton je pozoruhodný člověk, který žije naplno a je velmi skromný. To, co vykonal pro děti považuje za samozřejmost.
Sté narozeniny oslavil letem v ultralehkém letadle. Nyní mu je 104 let. V současné době byla vytvořena petice, aby byl sir Nicholas Winton za své zásluhy oceněn Nobelovu cenou míru. Připojili jsme se i my,žáci ZŠ Na Smetance. Sir Nicholas Winton je pro nás vzorem obětavého a nezištného člověka.
Jan Merta 7.A