V rámci projektu Nahoru a dolů jsme absolvovali výlet na Dobrošov, abychom žákům připomněli historické památky - tvrze a podzemní prostory československých opevnění, vytvořených s cílem obrany Českolslovenského státu, proti ozbrojenému útoku ze strany Německa. Lidé začali hledat proti novým zbraním spolehlivou obranu a a ochranu. Výstavbou mohutných opevnění se snažili odradit agresora, budovat opevněné linie jako východisko k útoku.
Podél hranic začala vznikat stálá opevnění, pro většinu státu představovala jistotu a ochranu hranic. Sobotní ráno ponořené do mlhy nás nemohlo odradit od vytyčené trasy směr Náchod. Cesta příjemně ubíhala s odborným výkladem pí uč. Jehličkové. Nabyté vědomosti a poznatky žáci průběžně písemně a ilustračně zpracovali, což si můžete přečíst na chodbě naší školy. Účastníci zájezdu si odnesli nezapomenutelné zážitky z místa, o které pečují dobrovolníci, kterým není lhostejná naše historie a odkaz pro další generace. V sobotu 20.října ráno jsme jeli na Dobrošov. Kolem 11 hodiny jsme byli už na místě. Když jsme šli k pokladně, bylo nádherně. Zaplatili jsme a šli na prohlídku muzea vojáčků. Vojáčků tam bylo 1200 a je to největší sbírka v Evropě. Pak jsme šli do nedostavěné pevnosti Dobrošov.
Lýdia Šimurková
Nejdřív jsme si prohlíželi chodby a pak po schodech jsme šli dolů. Průvodkyně nám vyprávěla o minulosti pevnosti a my jsme procházeli chodbami. Byli jsme asi 40 m hluboko. Vždycky tam byla cedulka s nápisem místnosti např. ošetřovna. Místnosti byly prázdné,studené a vlhké. Byly tam i plakáty. Po prohlídce jsme vyšli schody nahoru a pak jsme byli na střeše pevnosti s nádherným výhledem na krajinu. Po prohlídce Dobrošova jsme šli na pevnost Kahan. Na prohlídku Kahanu jsme se rozdělili na dvě části. Nejdřív jsme navštívili místnosti se zbraněmi, pak s uniformami, vyznamenáními atd. Po prohlídce jsme neměli moc času, protože jsme podrobně prohlíželi muzeum studené války- líbilo se nám- a rychle jsme šli k pevnůstce Březinka, která je autentickou ukázkou života a služby československého vojáka z roku 1938. Mohli jsme si dokonce osahat výzbroj v pevnůstce! Po návštěvě Březinky jsme jeli domů. Výlet se nám moc líbil.
podle vyprávění A. Haringové 6. A