Verze pro tisk

Připomeňme si krátce jeho příběh:

V roce 1939 se Nicholas Winton vydal do Prahy za svým přítelem, bydlel v hotelu Šroubek (dnešní Grand hotel Evropa) na Václavském náměstí. Nešťastní a zoufalí lidé se o jeho příjezdu ihned dozvěděli a v tu chvíli jim svitla naděje, že snad s jeho pomocí budou moci uprchnout z ohroženého Československa. Ihned za ním začali přicházet s prosbami. Ale Nicholas Winton nevěděl, jak jim pomoci. Až ho jeden den  napadlo, že by mohl zachránit  děti ze židovských rodin, které byly přímo ohroženy. Hledal zemi, která by se dětí ujala, ale  buď oslovené státy neodpověděly nebo žádost  zamítly, kromě Británie. Za každé dítě do 17 let požadovala anglická strana 50 liber a vybranou náhradní rodinu. Nicholas Winton vytvořil organizaci Dětská sekce BCRC a sám se jmenoval šéfem organizace. Vízum a pasy ovšem vydávala anglická strana velmi pomalu a tudíž by se nestihly transporty dětí, takže začal falšovat tyto dokumenty sám, aby věc urychlil. Neustále ho sledovalo gestapo, které vyslalo špionku, která pracovala pro švédský Červený kříž. I přes nebezpečí se to vyplatilo- zařídila leteckou přepravu do Švédska pro 25 dětí. První vlakový transport židovských dětí se uskutečnil 14. března 1939. Celkem Nicholas Winton a jeho spolupracovníci zachránili 669 dětí. Poslední transport, který se měl konat 1. září 1939 již neodjel.  Začala 2. světová válka a transport byl zrušen.

Po létech, kdy nikdo nic netušil o činnosti Nicholase Wintona se, díky náhodě, tento příběh záchrany 669 dětí objevil a zachránce se s většinou zachráněných dětí, díky pořadu BBC, v roce 1988 setkal.

Díky němu dnes žije na 6000 lidí.

Takto zpracoval příběh Nicholase Wintona slovenský režisér Matěj Mináč ve 3 filmech - „Všichni moji blízcí“, “Síla lidskosti - Nicholas Winton“, „Nickyho rodina“.

V roce 1998 navštívil Nicholas Winton bývalého prezidenta republiky Václava Havla na Pražském hradě, kde dostal Řád Tomáše Garrigua Masaryka, o čtyři roky později byl povýšen v Anglii královnou Alžbětou II. do šlechtického stavu. Za své činy a obětavost byl oceněn státem Izrael titulem“ Spravedlivý mezi národy“. Sir Nicholas Winton je pozoruhodný člověk, který svoje činy považuje za samozřejmé. Nyní mu je 105 let. V současné době byla vytvořena petice, aby byl sir Nicholas Winton za své zásluhy oceněn Nobelovu cenou za mír. Do ledna tohoto roku podepsalo petici za udělení ceny 228 000 lidí. Připojili jsme se i my, žáci ZŠ Na Smetance. Sir Nicholas Winton je pro nás vzorem obětavého a nezištného člověka.

U příležitosti 105 narozenin sira Nicholase Wintona bude instalována na Kampě výstava „Wintonovy vlaky“, která bude přístupná od 19.5. do 19.6. 24 hodin denně zdarma.

Překlad stránek

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Kvalita ovzduší

DDM P2