Verze pro tisk

2012-04-05 Lidice, Mayrau

Letos v červnu uplyne 70 let od tragické události, která významným způsobem ovlivnila dějiny naší země, od vyhlazení a vypálení obce Lidice na Kladensku.

Připomínka této tragédie vedla k přípravě dalšího výletu žáků a učitelů naší školy, který se uskutečnil první den velikonočních prázdnin, ve čtvrtek 5.4. Autobus nás v pošmourném ránu odvezl právě na místa, kde původně stála obec Lidice, a kde nyní stojí památník zasvěcený všem nevinným obětem fašistické zvůle.

Film, který nám promítli na začátku prohlídky, nás seznámil s obyvateli obce a jejich vcelku prostém venkovském životě, kterým obec žila až do osudného dne, kdy v Praze došlo k atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha. Po jeho smrti byly právě Lidice vybrány k totální likvidaci a vymazání této obce z map. Památník je koncipován jako interaktivní výstava. Velmi působivé byly zvláště výpovědi lidických dětí, které tragédii přežily.

Areálu lidického památníku vévodí monumentální pomník lidických dětí, park je osazen desítkami růžových keřů.

Zatažená deštivá obloha toho dne ještě umocnila hluboký dojem z osudné události z června 1942.

Odpolední program našeho výletu sliboval zajímavý zážitek z návštěvy hornického skanzenu dolu Mayrau ve Vinařicích u Kladna. Celý areál je koncipován tak, aby zachoval program pracovního dne horníků. Mohli jsme vidět řetízkové šatny, koupelny, lampovnu, ale také expozici báňského záchranářství a důlního měřičství. Prohlídka byla díky průvodci, bývalému střelmistrovi dolu, velmi zajímavá.

Děti zvláště zaujal více než 100 let starý parní stroj firmy Rinchoffer, který je stále funkční, a byl v provozu až do ukončení důlní těžby v roce 1997.

Mezi nejžádanější suvenýry z výletu nepatřily tentokrát turistické známky, pohledy nebo magnetky, ale úhledně zabalené pytlíčky s vytěženým černým uhlím z dolu Mayrau.

Překlad stránek

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Kvalita ovzduší

DDM P2